Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Czyszczenie i przechowywanie

Czyszczenie i przechowywanie

Doskonale wiem, że biżuterię najłatwiej przechowuje się na nocnej szafce, albo wrzuconą do zbiorczej szkatułki, w której znajduje się jeszcze masa innych super ważnych gadżetów i pamiątek. Niestety zasady przechowywania biżuterii są nieugięte, jeżeli ma nam służyć długie lata w niezmienionym stanie. Biżuteria srebrna nie lubi słońca, wilgoci, kontaktu z innymi metalami, detergentami, perfumami i tłuszczem. Ba! Srebrna biżuteria nie lubi nawet powietrza. Nie znaczy to, że nie można jej nosić ;). Wręcz trzeba. Z mojego doświadczenia wynika, że noszona regularnie znosi dzielnie zarówno słońce, jak i wiatr, a ocieranie się o materiał chroni ją przed ciemnieniem. Nienoszoną najlepiej pozamykać w woreczki strunowe i poukładać w szkatułce tak, żeby jedne elementy nie rysowały się o drugie. Srebro wbrew pozorom jest dość delikatne i łatwo jest je uszkodzić, a większość naturalnych kamieni wystawiona na permanentne działanie słoneczne zwyczajnie straci blask i kolor. Można do środka woreczka z biżuterią włożyć saszetki z żelem absorbującym wilgoć. Znajdziesz je przykładowo w pudełku z butami kupionymi w sklepie, a jeżeli nie posiadasz takich saszetek w domu, daj mi znać - każde kupowane przeze mnie pudełko biżuteryjne zawiera w środku taką saszetkę. Skrzętnie je gromadzę, chętnie się podzielę :)

Większość biżuterii celowo oksyduję. Oznacza to, że przyspieszam chemicznie proces naturalnego czernienia srebra, żeby nadać mu odrobinę tajemniczości i wielowymiarowości. Taka biżuteria będzie ulegała dalszemu procesowi ciemnienia. Naturalny proces czernienia srebra co może warto wiedzieć, nie od razu daje ciemną, piękną powłokę. Naturalne utlenianie przechodzi od koloru żółtego, przez brązowy, a dopiero na końcu powłoka robi się całkiem czarna. Srebro przy nieprawidłowym przechowywaniu potrafi się również pokryć zieloną patyną, a to już mało kiedy wygląda estetycznie. Czernienie srebra w przeciwieństwie do rdzy jest procesem odwracalnym, przy pomocy odpowiednich płynów można zarówno tę celową, jak i niecelową powłokę usunąć.

Szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne jest biżuteria wire wrapping. Delikatne zawijaski nie lubią prac domowych, kąpieli w pianie, ani pryskania perfumami. Żadna biżuteria tego nie lubi, ale delikatne sploty podczas sadzenia kwiatów w ogrodzie można nie tylko zabrudzić w zagłębieniach, ale również niechcący uszkodzić. Warto też zawsze po zdjęciu biżuterii lekko ją przetrzeć. Czyszczona regularnie, nie będzie wymagała większych, specjalnych zabiegów, żebyś mogła się nią cieszyć przez długi czas w doskonałej kondycji.

Istnieją setki domowych sposobów na czyszczenie już zabrudzonej biżuterii. Sól, wrzątek, folia aluminiowa, szare mydło, amoniak, soda, wybielacz, pasta do zębów i wiele innych. Żadnej z nich nie polecam, no może poza mieszanką soli i soku z cytryny (sól musi się rozpuścić). O ile bowiem jako sposób na czyszczenia samego srebra to może zdać egzamin, o tyle potraktowanie turkusu wybielaczem może mieć nieoczekiwane skutki... Pasta do zębów z czasów naszych babć, które stosowały ten sposób czyszczenia srebra, to zupełnie inna pasta niż używamy jej obecnie. Te współczesne pasty są pełne substancji, które mogłyby srebro zwyczajnie porysować. Co w takim razie zrobić z biżuterią, która straciła dawny blask?

Osobiście za najlepszy sposób na usunięcie niechcianego osadu ze srebrnej biżuterii uważam specjalne serwetki nasączone płynem do czyszczenia srebra. Serwetki są miękkie, duże, wielorazowego użytku, a jedną można przez dobre pół roku czyścić sporą szkatułkę skarbów. Nie należy przesadzać z szorowaniem, jeżeli nie chce się usunąć celowej wytworzonej powłoki. Dodatkowo po takim zabiegu biżuteria pięknie się błyszczy i tylko czasem trzeba dodatkowo usunąć włoski materiału, które niekiedy zaczepiają się o wystające elementy biżuterii :). Taką serwetkę otrzymasz ode mnie gratis do zamówienia za minimum 300 zł :).


 

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu